wróć

Membrany dachowe - paroprzepuszczalne

Membrany dachowe to inaczej folie wysokoparoprzepuszczalne lub folie wstępnego krycia (FWK).
Membrany stanową element izolacji przeciwwilgociowej i termicznej konstrukcji dachu, wypierając z rynku stosowane wcześniej folie dachowe niskoparoprzepuszczalne i ograniczając ich zastosowanie tylko i wyłącznie do poddaszy nieużytkowych oraz budynków gospodarczych.
Membrany dachowe stosuje się w celu ochrony wełny mineralnej (termoizolacji) i elementów konstrukcji dachu przed napływem wilgoci i innymi czynnikami płynącymi z zewnątrz budynku. Membrana z jednej strony zapewnia ochronę przed wiatrem, deszczem, substancjami chemicznymi i innymi czynnikami atmosferycznymi, z drugiej zaś umożliwia termoizolacji (wełnie mineralnej) odprowadzenie nadwyżki nagromadzonej wilgoci na zewnątrz budynku oraz przyczynia się do optymalnego regulowania temperatury, co poprawia komfort użytkownikom – mieszkańcom.
Z racji na swoje właściwości membrany paroprzepuszczalne znalazły bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie służąc do ochrony budynków przed zewnętrznymi czynnikami pogodowymi i kondensacją pary wodnej pomiędzy warstwami konstrukcyjnymi, pozwalając również na swobodne uchodzenie pary wodnej do atmosfery redukując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez jej kondensację.

Membrana dachowa czterowarstwowa Membrana wstępnego krycia o wysokiej wytrzymałości

Materiał

Membrana dachowa to materiał izolacyjny o strukturze otwartej dyfuzyjnie (przepuszczalnej), wytwarzany przeważnie z włókniny polipropylenowej, rzadziej poliestrowej lub twardego i miękkiego polietylenu, powleczony powłoką wodoszczelną, otwartą zarazem dla dyfuzji. Główną warstwę przeważnie tworzy włóknina odznaczająca się bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej, a jednocześnie nie przesiąkliwa i nie przepuszczająca wody. Membrany dachowe mogą składać się z jednej warstwy (sama włóknina), dwóch (włóknina i film) oraz trzech warstw (włóknina ochronna, film funkcyjny, włóknina nośna).
Zalecanym rozwiązaniem są membrany dachowe o budowie trójwarstwowej, w których film funkcyjny jest osłonięty włókniną, a trzy warstwy powodują iż membrana jest bardziej odporna na rozerwanie i innego typu uszkodzenia mechaniczne.

Napisz do nas

Twoje zapytanie zostało wysłane!
Oops! Coś poszło nie tak podczas wysyłki zapytania.
wróć na górę